Засідання науково-технічної ради НПП «Кармелюкове Поділля»

Надіслав: olena , дата: пн, 02/20/2023 - 09:18
""

 

17 лютого відбулося чергове засідання науково-технічної ради НПП «Кармелюкове Поділля» у якому взяли участь співробітники ДП «Вінницька лісова науково-дослідна станція».

На засіданні розглянуто:

  • Стратегію розвитку НПП «Кармелюкове Поділля» в парадигмі реформування природно-заповідної справи в Україні;
  • Проект розширення території НПП;
  • План науково-дослідних робіт на 2023 рік;
  • Програму та збереження та відновлення корінних дубових насаджень НПП;
  • Еколого-освітню роботу в умовах воєнного вторгнення в Україні;
  • Перспективний план щодо підвищення ефективності рекреаційної діяльності та розвитку туризму;
  • Дотримання природоохоронного режиму території Парку.

 

Інформаційна довідка:

 

НПП «Кармелюкове Поділля» створено згідно з Указом Президента України Віктора Ющенка 16 грудня 2009 року з метою збереження, відтворення та раціонального використання унікальних природних і історико-культурних комплексів Південного Поділля, що мають важливе природоохоронне, наукове, історико-культурне, естетичне, рекреаційне та оздоровче значення.

 

До території національного природного парку «Кармелюкове Поділля» погоджено в установленому порядку включення 2023,4 гектара земель державної власності, в тому числі 16518 гектарів земель, які вилучаються у державного підприємства «Чечельницький лісгосп» та надаються національному природному парку в постійне користування, і 3685,4 гектара земель, що включаються до його складу без вилучення.

 

При обстеженні території області з метою виділення перспективних місць для створення Національного парку увагу привернула південно-східна частина Вінниччини, що межує з Одещиною — південь Чечельницького та Тростянецького районів. У 80-х роках обстеження цього регіону співробітниками Вінницького краєзнавчого музею та Інституту ботаніки ім. М. Г. Холодного довело, що територія на півдні Поділля характеризується мальовничістю своєрідних ландшафтів, багатством флори та фауни.

 

Тут було запропоновано створення декількох заказників (що було реалізовано на початку 90-х років) та в перспективі — створення Південноподільського заповідника. Аналіз наявних авторських, літературних та картографічних матеріалів довів доцільність створення на цій території саме Національного парку, який запропонували назвати «Південне Поділля».

 

Територія проектованого Національного парку була виділена за наступними критеріями:

 

1) об’єкт має унікальне значення для збереження біологічного та ландшафтного різноманіття; генофонду рідкісних та типових рослин;

 

2) територія розташована на перетині Бузького меридіонального та Галицько-Слобожанського (лісостепового) широтного коридорів;

 

3) максимальне використання при його створенні природних меж (такими межами є долина р. Савранки та її невеликої притоки на північному сході, межі великих лісових масивів на заході, південною межею є границя із Одеською областю від с. Рибки на заході до с. Берізки-Чечельницькі на сході;

 

4) наявність історико-культурних цінностей.