
Згідно з календарним планом робіт за темою № 5 «Розробити систему лісокультурних заходів щодо лісовідновлення та лісорозведення, зокрема з використанням різних видів садивного матеріалу (з урахуванням воєнного впливу)» продовжуються дослідження щодо створення лісових культур в умовах свіжого та вологого груду Турбівського лісництва ДП «Вінницька лісова науково-дослідна станція». Зокрема, проведено створення длісових культур на 2-х ділянках.
Ділянка № 1. На момент рубки згідно матеріалів лісовпорядкування 2012 р. – кв. 46, вид. 5, площа 0,6 га, категорія лісокультурної площі – свіжий зруб (2024 р.), схема розміщення садивних місць – 4,0 × 0,7 м, тип лісу – D2-гД; згідно матеріалів лісовпорядкування 2024 року ця ділянка знаходиться у кв. 46, вид. 7.1, площа 0,6 га. В Проекті організації та розвитку лісового господарства ДП «Вінницька ЛНДС» на ділянці у кв. 46, вид. 7.1 згідно РТК 195 лісовпорядкуванням затверджено схему змішування порід – 4рДз1рГхч, або 4рДз1рГшз, а пропонується схема змішування – 5рДз1рГхч. Створення лісових культур відповідно до запропонованої схеми зумовлено: необхідністю дослідження взаємодії аборигенних (дуб звичайний) та інтродукованих (горіх чорний) деревних порід; вивчення біолого-екологічних особливостей взаємодії між зазначеними деревними видами; особливостями типів лісорослинних умов та типів лісу регіону. Зазначені лісові культури будуть створені в умовах свіжого груду. У даних лісорослинних умовах горіх чорний та дуб звичайний характеризуються високою енергією росту та високою загальною продуктивністю. У даному випадку горіх чорний буде виступати у якості підгону для дуба звичайного. Важливим етапом формування лісових культур такого складу є можливість отримання цінної деревини горіха чорного у стиглому віці. Створення та вирощування лісових культур такого типу дасть можливість у кінцевому результаті отримати економічний ефект. Важливим етапом досліджень є також оцінювання стану, росту, розвитку, репродукції та природного відновлення деревостанів за участю горіха чорного з метою вивчення «інвазивності» даного виду. Дана ділянка лісових культур створюється як експериментальна в умовах свіжого груду.
Ділянка №29. На момент рубки згідно матеріалів лісовпорядкування 2012 р. – кв. 48, вид. 5.1, площа 1,8 га, категорія лісокультурної площі – свіжий зруб (2024 р.), схема розміщення садивних місць –5,0 × 0,7 м, тип лісу – D2-гД; згідно матеріалів лісовпорядкування 2024 року ця ділянка знаходиться у кв. 48, вид. 6.1, площа 1,8 га. В Проекті організації та розвитку лісового господарства ДП «Вінницька ЛНДС» на ділянці у кв. 48, вид. 6.1 згідно РТК 195 лісовпорядкуванням затверджено схему змішування порід – 4рДз1рГхч, або 4рДз1рГшз, а пропонується схема змішування – 15рДз1рМдє. Дана ділянка є експериментальною та має на меті вивчення особливостей взаємодії дуба звичайного та модрини європейської в умовах свіжого груду. Цілі та мета такі ж як і при створенні ділянки №7. У даному випадку застосовується та ж схема, проте в умовах свіжого груду. У даних лісорослинних умовах модрина європейська характеризується вищою інтенсивністю росту та розвитку у порівнянні із свіжим грудом. Як і на ділянці №7 запропонована схема змішування застосована з огляду на: оцінювання ефективності використання дуба звичайного в умовах свіжих сугрудів; дослідження взаємодії дуба звичайного та модрини європейської; вивчення особливостей використання інтродуцентів в умовах свіжих сугрудів; оцінювання ефективності використання модрини європейської у якості «підгону» для дуба звичайного в умовах свіжого груду. Дана схема застосована з метою оцінювання особливостей взаємодії дуба звичайного та модрини європейської. В умовах свіжих сугрудів модрина характеризується дещо нижчим рівнем продуктивності у порівнянні із грудами. У даних лісорослинних умовах модрина може виступати ефективним компонентом у якості підгону для дуба звичайного. Окрім цього введення модрини у лісові культури дає можливість значно підвищити загальну продуктивність деревостанів та додатково отримати деревину хвойних порід високої технічної якості. Дана ділянка є експериментальною. Дослідження особливостей росту, розвитку, взаємодії цих деревних порід, а також оцінювання загальної продуктивності деревостанів дасть можливість розробити відповідні настанови та рекомендації щодо створення лісових культур за участю дуба і модрини у даних лісорослинних умова та типах лісу регіону.
В умовах підприємства продовжуються роботи щодо створення дослідних лісових культур за різними типами змішування та у різних типах лісоврослинних умов.
ДП «Вінницька лісова науково-дослідна станція»