Обстеження деревних асоціацій парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення «Першотравневий» у філії «Ківерцівське лісове господарство» ДП «Ліси України» Волинської області

Надіслав: olena , дата: пн, 09/30/2024 - 10:55
""

 

 

Науковцями ДП «Вінницька ЛНДС» розроблено обґрунтування щодо необхідності проведення заходів із оздоровлення насаджень у межах об’єкту природно-заповідного фонду місцевого значення Волинської області. Польові дослідження проведені на території парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення «Першотравневий» в межах Торчинського лісництва старшим науковим співробітником станції Юрієм Єлісавенком та інженером-лісопатологом І категорії філії «Вінницялісозахист» Державного спеціалізованого лісозахисного підприємства «Київлісозахист» Андрієм Каменчуком.

Огляд та обстеження парку площею 10,8 га виконані на кожній ділянці із визначенням розташування сухих, всихаючих та аварійних дерев. За результатами аналізу звітних матеріалів та проведених натурних обстежень виявлено, що окремі композиційні форми деревно-чагарникової рослинності парку втратили естетичну цінність і привабливість та перебувають на різних стадіях всихання й дигресії. Загальним обстеженням деревних насаджень парку виявлено, що на його території зафіксовано поодинокі дерева та групи дерев, які перебувають на стадії відмирання або є уже відмерлими. Серед таких дерев переважають: ялина європейська, береза повисла, клен гостролистий та липа дрібнолиста на загальній площі 5,7 га.

Серед первинних причин деградації та всихання насаджень велике значення має глобальне потепління клімату, що призводить до зміни екологічних умов і, відповідно, до змін складу та розвитку рослинного покриву. Пов’язані з потеплінням зміни температурного режиму, вологості атмосфери, гідрологічного режиму, різкі контрастні зміни вологості поверхневих шарів ґрунту особливо небезпечні для ялини європейської та клена гостролистого, які мають поверхневу кореневу систему. Переважна більшість дерев ялини європейської досягла граничного віку та характеризується значним пошкодженням комплексу стовбурових шкідників.

У зв’язку з несвоєчасним проведенням рубок догляду у насадженнях відбулося захаращення окремих частин парку. В результаті надмірного розростання деревно-чагарникової рослинності на окремих ділянках виявлено пригнічення одних деревних видів іншими, більш стійкими та тіньовитривалими. Пригнічення й відмирання таких дерев відбувається у результаті міжвидової та внутрівидової конкуренції. На обстежених ділянках виявлено дерева берези повислої із обламаними скелетними гілками крони та верхівками, морозобійними тріщинами. Внаслідок ураження кореневих систем дерева різко знижують приріст. Згодом дерева всихають і ламаються, а деякі, що навіть мають задовільний вигляд, вивалюються від незначних поривів вітру. Під час огляду вітровальних дерев виявлено стовбурові гнилі. На ділянках є як свіжий вітровал, так і минулих років. Також наявні дерева з великим нахилом стовбура – більш ніж 30° від вертикалі, – які становлять загрозу для життя працівників і відвідувачів парку.

На усіх ділянках наявні дерева III–VI категорій санітарного стану. Дерева ІІІ категорії санітарного стану (дуже ослаблені) та IV категорії (відмираючі) заселені стовбуровими комахами, переважно короїдами. Унаслідок заселення стовбуровими шкідниками та ураження збудниками хвороб порушуються фізіологічні функції дерев, знижується їхній приріст. Ослаблені дерева, уражені кореневими гнилями, втрачають стійкість до вітру. Захаращеність і розладнання деревостанів зменшує естетичну цінність паркових насаджень і підвищує пожежну небезпеку.

Згідно проведених наукових досліджень запропоновано проведення санітарно-оздоровчих заходів, застосування яких не знизить кількісний показник біотичного різноманіття та не спростить його ландшафтну структуру. Для зменшення негативних наслідків щодо пошкодження та ураження дерев необхідно видалити аварійні, сухостійні і фаутні дерева з території парку в максимально стислі строки із застосуванням найбільш ефективних методів і технологій. Проведення санітарних рубань унеможливить передчасне вивалювання сухих дерев та знизить рівень їх аварійної небезпечності як для працівників підприємства так і відвідувачів.

                    

                    

 

 

ДП «Вінницька лісова науково-дослідна станція»