Обстеження об’єктів природно-заповідного фонду філії «Ратнівське лісомисливське господарство» науковцями ДП «Вінницька лісова науково-дослідна станція»

Надіслав: olena , дата: пт, 08/16/2024 - 13:41
""

 

Згідно звернення філії «Ратнівське лісомисливське господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» щодо необхідності наукового обґрунтування встановлення лімітів на використання природних ресурсів в межах лісового господарства на території Ковельського району Волинської області та щодо необхідності проведення заходів із оздоровлення, підвищення біологічної стійкості лісових насаджень, науковцями ДП «Вінницька лісова науково-дослідна станція» Українського ордена «Знак пошани» науково-дослідного інституту лісового господарства та агролісомеліорації ім. Г.М. Висоцького Державного агентства лісових ресурсів та Національної академії наук України проведене обстеження лісових насаджень філії “Ратнівське лісомисливське господарство” ДП “Ліси України” проведене відповідне обстеження лісових насаджень та надане відповідне наукове обґрунтування.

Наукове обґрунтування виконано на основі наданих документів філії “Ратнівське лісомисливське господарство” ДП “Ліси України”, та проведених досліджень. Огляд та обстеження сухих, всихаючих і пошкоджених дерев виконано по кожному кварталу. Наукове дослідження проведено із визначенням стану дерев (категорія стану за Санітарними правилами в лісах України), рівня дефоліації, дехромації, пошкодження комахами-шкідниками, грибними захворюваннями та іншими патогенами.

Обстеження лісових насаджень філії “Ратнівське лісомисливське господарство” ДП “Ліси України” в межах лісового заказника місцевого значення «Смольне» (кв. 31 вид. 20 пл. 4,0 га) Жиричівського лісництва на площі 4,0 га, (кв. 32 вид. 7 пл. 2,7 га, кв. 34 вид. 17 пл. 2,3 га, кв. 34 вид. 19 пл. 5,1 га, кв. 34 вид. 20 пл. 2,5 га, кв. 34 вид. 38 пл. 7,4 га, кв. 48 вид. 10 пл. 0,4 га) Кортеліського лісництва на площі 20,4 га; гідрологічного заказника місцевого значення «Озерця» (кв. 29 вид. 46 пл. 2,4 га) Гірницького лісництва на площі 2,4 га; ландшафтного заказника місцевого значення «Урочище Херма» (кв. 33 вид. 60 пл. 4,7 га, кв. 33 вид. 65 пл. 2,2 га, кв. 34 вид. 1 пл. 7,2 га, кв. 34 вид. 5 пл. 7,6 га, кв. 34 вид. 6 пл. 1,0 га) Ратнівського лісництва на площі 22,7 га і разом на загальній площі 49,5 га вказують на доцільність проведення вирубування сухих, всихаючих та сильно пошкоджених дерев у насадженнях за участі сосни звичайної, берези повислої та інших порід з огляду на покращення їх санітарного стану.

Обстежені деревостани Жиричівського, Кортеліського, Гірницького та Ратнівського лісництв, які перебувають в структурі природно-заповідного фонду переважно мають антропогенне (штучне) походження, різний породний склад, мають різний вік та повноту. Відмінності таксаційних показників зумовлюють необхідність проведення у обстежених насадженнях лісогосподарських заходів для підтримання їх належного стану та біологічної стійкості на відповідних їхніх фазах росту і розвитку.

Лісові насадження філії “Ратнівське лісомисливське господарство” ДП “Ліси України ” в межах Жиричівського, Кортеліського, Гірницького та Ратнівського лісництв зростають в досить вологих і бідних лісорослинних умовах, тому інтенсивність росту і розвитку та біологічна стійкість окремих корінних та інтродукованих порід є досить низькою.

Насадження із переважанням у складі сосни звичайної, а також ялини європейської є штучно створеними лісовими культурами. Насадження берези повислої є також лісовими культурами корінного породного складу, які мають низьку продуктивність та біологічну стійкість в результаті впливу комплексу негативних природних чинників та несвоєчасно проведених рубок догляду. Дані насадження потребують проведення у них господарських заходів для їх подальшого ефективного росту і розвитку.

Погіршення стану окремих дерев є результатом впливу абіотичних, біотичних та антропогенних чинників. Відмирання більшості дерев у насадженнях заказника відбулося у результаті пошкоджень стихійними явищами, стовбуровими шкідниками, ураження фітопатогенними хворобами та заселення дерев лубоїдами (лубоїд сосновий малий, лубоїд сосновий великий) і короїдами (короїд вершинний, в меншій мірі короїд шестизубий).

Також не менш суттєвою причиною всихання дерев в межах заказника є несвоєчасне проведення рубок догляду, оскільки обстежені насадження представлені у великій мірі штучно створеними лісовими культурами. Такі деревостани потребують своєчасного проведення рубок догляду для забезпечення оптимальних умов для їх росту та розвитку, що унеможливлюється дією заповідного режиму на території.

Серед первинних причин деградації та всихання насаджень велике значення має глобальне потепління клімату, що призводить до зміни лісівничо-екологічних умов і, відповідно, до зміни складу та розвитку рослинного покриву. Пов'язані із потеплінням зміни температурного режиму, вологості, гідрологічного режиму, різкі коливання рівня ґрунтових вод особливо небезпечні для ялини європейської, яка має поверхневу кореневу систему та є доволі вибагливою до вологості ґрунту.

До вторинних чинників, які активізують процеси всихання в уже ослаблених насадженнях, можна віднести інтенсивний розвиток фітохвороб і поширення комах-фітофагів, а також запізніле або недостатнє проведення господарських заходів. Також вплив чинників, які мають локальне значення, вітровали, сніголами та інші стихійні явища.

В обстежених насадженнях заказників нагромаджено великий об’єм старого сухостою, який необхідно як найшвидше видалити зі складу насаджень з метою покращення фітосанітарного стану лісових насаджень.

Необхідно звернути увагу також, що нагромаджений старий сухостій є аварійно небезпечним для працівників підприємства та випадкових рекреантів. Існує небезпека вивалювання сухостійних дерев під дією сильного вітру чи в результаті дії інших чинників.

В обстежених насадженнях філії “Ратнівське лісомисливське господарство” ДП “Ліси України” в межах лісового заказника місцевого значення «Смольне» виявлено, що в переважній більшості ділянок відбувається передчасне всихання поодиноких дерев сосни звичайної, а також груп дерев ялини європейської. Процес всихання корінних деревних порід відбувається в результаті впливу несприятливих гідрокліматичних умов середовища та інтенсивного впливу стовбурових шкідників і такі дерева уже відпрацьовані комплексом стовбурових шкідників і є потенційними вогнищами поширення фітопатогенних хвороб та стовбурових шкідників на інші здорові дерева на інших ділянках.

В обстежених насадженнях філії “Ратнівське лісомисливське господарство” ДП “Ліси України” в межах ландшафтного заказника місцевого значення «Урочище Херма» виявлено, що на переважній більшості ділянок відбувається передчасне всихання поодиноких дерев сосни звичайної, берези повислої. Всихання дерев відбувається в результаті їх зламу після вітролому. Такі дерева можуть стати потенційними для розвитку вогнищ стовбурових шкідників та їх поширення на інші – здорові дерева. Також такі дерева є аварійно небезпечними для працівників підприємства та випадкових відвідувачів.

З огляду на покращення фітосанітарного стану лісових насаджень в межах заказників, проведення заходів з поліпшення санітарного стану лісів, які не матимуть негативного впливу на компоненти природного середовища є необхідною умовою щодо забезпечення стійкості природних екосистем. Проведення заходів із поліпшення санітарного стану лісів в межах лісового заказника місцевого значення «Смольне», гідрологічного заказника місцевого значення «Озерця», ландшафтного заказника місцевого значення «Урочище Херма» доцільно проводити в місцях виявлення осередків всихання та ураження дерев із додержанням вимог природоохоронного законодавства.

                  

                  

 

ДП «Вінницька лісова науково-дослідна станція»