З 27 по 31 липня 2024 року співробітниками ДП «Вінницька лісова науково-дослідна станція» спільно із науковцями Українського науково-дослідного інституту лісового господарства та агролісомеліорації» ім. Г.М. Висоцького проведено польові дослідження. Зокрема, досліджено стан, продуктивність та селекційну структуру лісових насаджень дугласії в умовах Ботанічного саду Вінницького національного аграрного університету та ДП «ВЛНДС». Дослідження щодо стану, продуктивності, особливостей формування річного приросту та репродукції проведено також на родинній плантації дугласії, створеній в умовах селекційного комплексу ДП «ВЛНДС». Частина польових досліджень була спрямована на вивчення особливостей росту та розвитку, а також природного насіннєвого поновлення горіха чорного, горіха сірого та горіха маньчжурського.
За результатами проведених досліджень встановлено: лісові насадження за участю дугласії характеризуються добрим станом, репродуктивними процесами, ростом та розвитком. Ця деревна порода може успішно використовуватися в умовах Вінниччини як стійкий та високопродуктивний інтродукований вид . На відміну від ялини європейської, дугласія відрізняється добрим станом та не пошкоджується шкідниками та патогенними організмами. Масового всихання дугласії у насадженнях не виявлено.
Найбільш поширеним видом горіха, який присутній у лісових насадженнях Вінниччини, віком понад 30 років є горіх маньчжурський. Частка горіха сірого та чорного у насадженнях є незначною. Горіх маньчжурський здебільшого незадовільного стану. Виявлено тенденції щодо випадання цього виду та зниження його частки у змішаних насадженнях. Часто деревостани за участю горіха маньчжурського характеризується незадовільною селекційною структурою (кривизна стовбурів, двійчатки), що зумовлено впливом погодно-кліматичних умов, наявними заморозками та конкурентною взаємодією із іншими деревними породами. У зв’язку із цим, є необхідність у проведенні додаткових польових досліджень щодо доцільності використання зазначеного виду для створення лісових насаджень.
Проведені спільні наукові дослідження є добрим підґрунтям для формування звітів, статей та інших наукових публікацій, а також є важливим етапом для розробки настанов та рекомендацій щодо використання інтродукованих деревних видів для створення високопродуктивних лісових насаджень в умовах регіону.
ДП «Вінницька лісова науково-дослідна станція»