Співробітники ДП «Вінницька лісова науково-дослідна станція» прийняли участь у перевірці лісогосподарської та наукової діяльності Національного природного парку «Мале Полісся» у складі Комісії Державного агентства лісових ресурсів України. Перевірка була проведена відповідно до наказу Державного агентства лісових ресурсів України від 27.06.2024 № 205 «Про проведення планового внутрішнього аудиту» лісогосподарської діяльності в Національному природному парку «Мале Полісся». Із сторони ДП «Вінницька лісова науково-дослідна станція» до складу Комісії були включені: Яковенко Віктор Миколайович - головний інженер та Єлісавенко Юрій Анатолійович - старший науковий співробітник.
Національний природний парк «Мале Полісся» розташований на території Шепетівського району Хмельницької області. Загальна площа парку становить
НПП «Мале Полісся» розташований на території філії «Ізяславське ЛГ» та філії «Славутське ЛГ». Лісові насадження представлені головним чином сосною звичайною (59%), дубом звичайним (20%), березою повислою (8%), вільхою чорною (7%), ялиною європейською та іншими породами (1-2%).
Перевірка лісогосподарської та наукової діяльності здійснена за наступними критеріями:
- стан виконання планових показників ведення лісового господарства;
- стан виконання планових показників рубок формування та оздоровлення лісів;
- стан виконання планових показників по охороні і захисту лісу;
- стан ведення наукової діяльності.
Дослідження проводили методом вибіркової та фактичної перевірки матеріалів рубок формування і оздоровлення лісів, а також шляхом опитування співробітників парку.
За період із другого півріччя 2021 року по І півріччя 2024 року на території НПП «Мале Полісся» господарська діяльність здійснювалася філією «Ізяславське ЛГ» та філією «Славутське ЛГ» ДП «Ліси України» згідно наданих лімітів. Рубки проводилися відповідно до Санітарних правил в лісах України в межах зазначених обсягів. Співробітниками НПП «Мале Полісся» за участю представників філій проводилися спільні рейди із охорони лісових масивів від самовільних рубок, порушень правил пожежної безпеки та охорони угідь від браконьєрства. Спільні рейди також здійснювалися із метою збереження цінних природних комплексів та історико-культурних об’єктів східної частини Малого Полісся, які мають важливе природоохоронне, наукове, естетичне, рекреаційне та оздоровче значення.
Для збереження та відновлення популяції кажанів у межах НПП «Мале Полісся» встановлено 8 кажанятників, які були надані відділом корпоративної соціальної відповідальності НЕК «Укренерго».
Відповідно до Положення про науковий відділ та науково технічну діяльність парку, основними завданнями відділу є:
1) ведення Літопису природи;
2) організація та здійснення моніторингу за станом та динамікою природних комплексів, об’єктів, екосистем та клімату;
3) інвентаризація об’єктів флори, фауни, грибів, рослинних угруповань, природних середовищ (оселищ) та ландшафтного різноманіття тощо;
4) розроблення наукових рекомендацій (програм, планів дій) щодо збереження та відтворення рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів рослинного та тваринного світу, включених до Червоної книги України, до регіональних переліків видів рослин, тварин і грибів, що підлягають особливій охороні, та/або до переліків видів рослин, тварин і грибів, що підлягають охороні згідно з міжнародними зобов’язаннями; відновлення порушених корінних природних комплексів, гідрологічного режиму, збереження та відновлення рослинних угруповань, що історично склалися; запобігання проникненню чужорідних видів рослин і тварин, які загрожують екосистемам, середовищам існування або видам, контролю або усунення таких видів;
5) підготовка наукових матеріалів та рекомендацій, необхідних для провадження екологічної освітньо-виховної роботи, рекреаційної та інших видів діяльності;
6) створення та ведення наукових фондів, баз даних, інформаційних систем;
7) первинний облік кадастрових відомостей щодо територій та об’єктів природно-заповідного фонду;
8) подання, реалізація, співучасть у реалізації грантових запитів, програм тощо;
9) дослідження разом із фахівцями з охорони пам’яток історії та культури, історико-культурних цінностей на території парку для розроблення рекомендацій щодо поліпшення їх збереження.
Основною формою узагальнення результатів наукових досліджень та спостережень за станом та змінами природних комплексів на території НПП «є Літопис природи, який ведеться в установленому порядку.
Наукова, науково-технічна та еколого-просвітницька діяльність парку регламентована і виконується на основі загальнодержавної тематики досліджень «Літопис Природи НПП «Мале Полісся»». Згідно Літопису Природи проводяться дослідження за напрямками: 1) Природознавчий напрямок: вивчення природних умов НПП «Мале Полісся; оцінка стану флори і фауни; 2) Природоохоронний напрямок: моніторинг на постійних пробних площах, які закладені протягом 2016-2018 років; обстеження лісових ділянок для погодження лімітів на використання природних ресурсів.
Науково-творча співпраця з іншими природоохоронними, науковими установами включає співробітництво із: НПП «Прип’ять-Стохід», Шацьким НПП, Кременецьким ботанічним садом, НПП «Синевир».
Виконання річного плану наукових, природоохоронних, еколого-просвітницьких та рекреаційних заходів включає: річний план заходів національного природного парку «Мале Полісся»; виконання індивідуальних науково-дослідних планів; проведення обстежень об’єктів ПЗФ; виявлення та картування ділянок, де зростають рослини або мешкають тварини Червоної книги України та потребують додаткового захисту. (Літописи природи Томи 7-9); участь у загально масових заходах; облаштування та методичне наповнення кабінетів шкільних лісництв; співпраця із ЗМІ, соціальними мережами та еколого-освітня пропаганда; облаштування та оздоблення рекреаційних пунктів та екологічних стежок; проведення краєзнавчих експедицій; проведення польових практик для студентів.
За результатами проведеної перевірки встановлено, що господарська та наукова діяльність НПП «Мале Полісся» проводиться на високому рівні і охоплює широке коло екологічних та природничих питань. Сюди входять не лише питання охорони природи, але й запровадження заходів щодо ефективного господарювання з метою збереження цінних природних комплексів, рідкісних та зникаючих видів флори та фауни та оселищ їх існування у межах регіону.
На фото: територія: НПП «Мале Полісся», еколого-просвітницькі класи та екологічна стежка, об’єкти рекреації; відтворювальні ділянки.
ДП «Вінницька лісова науково-дослідна станція»