Відповідно до звернення філії «Уманьське лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» щодо необхідності наукового обґрунтування встановлення лімітів на використання природних ресурсів в межах лісового господарства на території Уманського району, Черкаської області та щодо необхідності проведення заходів із оздоровлення, підвищення біологічної стійкості лісових насаджень, науковцями ДП «Вінницька лісова науково-дослідна станція» Українського ордена «Знак пошани» науково-дослідного інституту лісового господарства та агролісомеліорації ім. Г.М. Висоцького Державного агентства лісових ресурсів та Національної академії наук України проведене обстеження лісових насаджень філії «Уманьське лісове господарство» ДП «Ліси України» та розроблене дане обґрунтування.
Наукове обґрунтування виконано на основі наданих документів філії «Уманьське лісове господарство» ДП «Ліси України», та проведених досліджень. Огляд та обстеження сухих, всихаючих і пошкоджених дерев виконано по кожному кварталу. Наукове дослідження проведено із визначенням стану дерев (категорія стану за Санітарними правилами в лісах України), рівня дефоліації, дехромації, пошкодження комахами-шкідниками, грибними захворюваннями та іншими патогенами.
У межах лісового фонду «Уманьське лісове господарство» ДП «Ліси України» обстежено парк-пам’ятку садово-паркового мистецтва місцевого значення – Дендропарк «Дружба» (кв. 84 вид. 3 пл. 9,0 га) Синицького лісництва на загальній площі 9,0 га. Обстежений деревостан садово-паркового типу Синицького лісництва, який перебуває в структурі природно-заповідного фонду має антропогенне (штучне) походження, представлений переважно інтродукованими та, у меншій мірі, корінними деревостанами, що зумовлює необхідність проведення у обстежених насадженнях лісогосподарських заходів для підтримання їх належного стану та біологічної стійкості на відповідних їхніх фазах росту і розвитку.
Погіршення стану окремих дерев є результатом впливу абіотичних, біотичних та антропогенних чинників. Відмирання більшості дерев у насадженнях заказника відбулося у результаті пошкоджень стихійними явищами, стовбуровими шкідниками, ураження фітопатогенними хворобами та заселення дерев грибами. Також не менш важливою причиною всихання дерев в межах заказника є несвоєчасне проведення рубок догляду, оскільки обстежені насадження представлені у великій мірі штучно створеними лісовими культурами. Такі насадження потребують своєчасного проведення рубок догляду для забезпечення оптимальних умов для їх росту та розвитку.
Серед первинних причин деградації та всихання насаджень велике значення має глобальне потепління клімату, що призводить до зміни лісівничо-екологічних умов і, відповідно, до змін у складі та розвитку рослинного покриву. Пов'язані з потеплінням зміни температурного режиму, вологості атмосфери, гідрологічного режиму, різкі контрастні зміни вологості поверхневих шарів ґрунту особливо небезпечні для ясена звичайного та клена гостролистого з їх поверхневою кореневою системою, доволі вибагливих до вологості ґрунту. До вторинних чинників, які активізують процеси всихання в уже ослаблених насадженнях, можна віднести інтенсивний розвиток фітохвороб і поширення комах-фітофагів, а також запізніле або недостатнє проведення господарських заходів. Також вплив чинників, які мають локальне значення, вітровали, сніголами та інші стихійні явища.
Обстеження лісових насаджень філії «Уманьське ЛГ» ДП «Ліси України» в межах парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення дендропарк «Дружба» (кв. 84 вид. 3 пл. 9,0 га) Синицького лісництва на загальній площі 9,0 га на підставі акту лісопатологічного обстеження ДСЛП «Херсонлісозахист» від 08 травня 2024 р., вказують на доцільність проведення вирубування сухих, всихаючих та сильно пошкоджених дерев у парковому насадженні за участі інтродукованих та корінних деревних та чагарникових порід. В результаті обстеження зазначеного кварталу та виділу Синицького лісництва філії «Уманьське ЛГ» ДП «Ліси України» парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення дендропарк «Дружба» встановлено, що доцільно провести вибіркові санітарні рубки на загальній площі 9,0 га на підставі акту лісопатологічних обстежень від 08 травня 2024 року згідно листа за №02-10/345 від 09.04.2024 р. Паланської сільської ради Уманського району щодо вжиття заходів для профілактики лісових пожеж.
В обстежених насадженнях заказника нагромаджено великий об’єм старого сухостою, який необхідно як найшвидше видалити зі складу насаджень з метою покращення фітосанітарного стану лісових насаджень.
Необхідно звернути увагу також, що нагромаджений старий сухостій є аварійно небезпечним для працівників підприємства та рекреантів. Існує небезпека вивалювання сухостійних дерев під дією сильного вітру чи в результаті дії інших чинників. В лісових насадженнях як корінних так і інтродукованих деревних порід, де лісове середовище сформоване слабко або взагалі відсутнє і в літній період надґрунтовий покрив інтенсивно всихає та разом з нагромадженим деревним сухостоєм особливо підвищує рівень пожежонебезпечності протягом весняно-осіннього періоду, що може спричинити сильні низові пожежі та нанести непоправні збитки біотичному різноманіттю лісових екосистем регіону.
Деревостани парку є сильно пошкоджені в результаті несприятливих кліматичних чинників (буревіїв, вітроломів), тому більшість пошкоджених дерев є суховершинними і перебувають на різних стадіях деградації та всихання, яка супроводжується відпрацюванням комплексом стовбурових шкідників. Також в результаті впливу несприятливих гідрокліматичних умов середовища в лісових насадженнях парку відбуваються передчасні всихання дерев. В обстежених насадженнях парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення дендропарк «Дружба» виявлено, що в переважній більшості ділянок змішаних насаджень за участі корінних та інтродукованих деревних та чагарникових порід відбувається передчасне всихання дерев від впливу несприятливих гідрокліматичних умов середовища і такі дерева уже відпрацьовані комплексом стовбурових шкідників.
На оглянутій ділянці присутні поодинокі сухостійні дерева та чагарники різних порід, із завислими зламами верхів, які пошкоджені стовбуровими шкідниками, а саме короїдами та вусачами. Насадження на вищевказаній ділянці характеризуються дуже великою щільністю (густотою) дерев та чагарників, які знаходяться у незадовільному санітарному стані, що привело до зміни структури та конфігурації композицій садово-паркового комплексу у вигляді зарослих алей, стежок, що в результаті порушує основну мету створення та завдання даного ПЗФ. Крім того, наявна густота самосійних дерев та чагарників створюють перешкоду, щодо виконання покладених на парк завдань при здійсненні протипожежних заходів, що підвищує ризики виникнення та швидкого розповсюдження лісових пожеж. Обстежені всохлі і всихаючі, а також сильно пошкоджені дерева необхідно видалити зі складу насаджень, оскільки вони можуть стати осередками поширення стовбурових шкідників на інші здорові дерева. Також всохлі та всихаючі дерева складають аварійну небезпеку для рекреантів та працівників лісництва, а також підвищують рівень пожежонебезпечності. Тому такі дерева необхідно видалити зі складу насадження. З огляду на покращення фітосанітарного стану лісових насаджень в межах парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення дендропарк «Дружба», проведення заходів з поліпшення санітарного стану лісів, які не матимуть негативного впливу на компоненти природного середовища є необхідною умовою щодо забезпечення стійкості природних екосистем.
На території, де плануються проведення заходів із поліпшення санітарного стану лісів були проведенні обстеження і в результаті яких не виявлено місць постійного проживання тварин, що є внесенні до місцевих та регіональних червоних списків і Червоної книги України. Також не виявлено постійних місць гніздування червонокнижних птахів. В межах, де плануються проведення заходів із поліпшення санітарного стану лісів також не виявлено природних оселищ, що знаходяться під охороною Конвенції про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування в Європі.
На території зазначених ділянок в ярусі підросту деревостану не виявлено червонокнижних чагарників і обстежені рослинні угрупування не відносяться до Зеленої книги України. Відповідно проведені рубки на обстежених ділянках лісових насаджень заказника не будуть нести суттєвого впливу на їх стан та продуктивність. Проведені лісогосподарські заходи не знизять кількісний показник біотичного різноманіття лісових екосистем в межах парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення дендропарк «Дружба» і не нанесуть шкоди природним комплексам заказників і не призведуть до їх деградації. Оскільки обстежені насадження в межах заказників в більшій мірі є штучного походження, тому вони не можуть саморегулюватися і потребують доглядових та санітарних рубок для нормального росту та розвитку.
ДП «Вінницька лісова науково-дослідна станція»