Науковці ДП «Вінницька лісова науково-дослідна станція» прийняли участь у ідентифікації місць незаконно заготовленої деревини у лісових смугах Хмельниччини. Дослідження проведено відповідно до звернення регіонального відділення поліції що на Хмельниччині.
За результатами проведених обстежень: виявлено наявність розкряжованих стовбурів дерев дуба звичайного; встановлено орієнтовний вік зрізаних дерев; ідентифіковано приналежність розкряжованих частин дерев до цілих частин стовбурів та залишених пнів за морфологічними ознаками.
Слід зазначити, що для представлення звинувачення у незаконному заготовленні деревини необхідно врахувати те, що деревина, яка транспортується без супровідних документів (відсутність лісорубного квитка, товарно-транспортної накладної та інших супровідних документів), а також відповідного маркування (бирок, клейм та ін.) уже є нелегально заготовленою.
Нелегальна рубка на місці може бути ідентифікована за наявності наступних ознак:
- відсутні межі відводів, а також відсутні відповідні стовпчики, на яких повинна бути зазначена інформація щодо виду рубки, площі, терміну її проведення;
- відсутні позначення на деревах, які вказують на товарність деревини;
- відсутні клейм на пнях зрізаних дерев та інших ознак.
Для ідентифікації приналежності заготовлених дерев до місць їх незаконної заготівлі можуть бути застосовані:
- морфологічний аналіз;
- аналіз анатомічної будови деревини за макроструктурою та мікроструктурою;
- ДНК-тест та ін.
Морфологічний аналіз включає порівняння частин дерев за типами кори, гілкуванням, формою поперечних зрізів стовбурів та іншими зовнішніми ознаками.
Анатомічний аналіз за макроструктурою передбачає проведення досліджень особливостей формування річних кілець, а також частки ранньої та пізньої деревини, наявності серцевинних променів, судин та інших видимих анатомічних ознак будови деревини. Анатомічний аналіз за мікроструктурою включає дослідження особливостей формування тканин та клітин деревини, камбію, лубу та інших компонентів, які можуть бути ідентифіковані за допомогою лабораторного обладнання.
ДНК-тест полягає у проведенні лабораторних досліджень окремих зразків за особливістю розташування нуклеотидів у структурі ДНК. Даний вид аналізу є найбільш трудомістким та вартісним. Для аналізу може бути використано листя, хвоя, кора, деревина та інші компоненти дерев.
Морфологічний та анатомічний аналіз за макроструктурою може бути застосований у польових умовах, у той час як аналіз за мікроструктурою чи ДНК-тест вимагає проведення лабораторних досліджень.
Для доведення того, що деревина була заготовлена нелегально, а також для висунення обвинувачень необхідно врахувати наступне:
- деревина, яка транспортується без належного оформлення – уже є незаконно заготовленою та не потребує проведення подальшого доведення щодо незаконності її заготівлі;
- для висунення звинувачень необхідно якнайшвидше виявити незаконно заготовлену деревину та її частини на місцях звалювання дерев, транспортування, складування та перероблення;
- терміново провести вилучення незаконно заготовленої деревини для порівняння із залишеними пнями, приземними частинами на місці скоєння злочину;
- у найкоротші терміни звернутися до відповідних спеціалістів для ідентифікації частин деревини як єдиного цілого із подальшим застосуванням морфологічного, анатомічного та ДНК аналізів.
Вчасно застосований алгоритм щодо ідентифікації незаконно заготовленої деревини та місць проведення нелегальних рубок із проведенням відповідних слідчих дій та наукових досліджень дає можливість сформувати відповідну доказову базу та притягнути правопорушників до відповідальності.
ДП «Вінницька лісова науково-дослідна станція»