РОЗРОБКА ОБГРУНТУВАННЯ ЩОДО ПРОВЕДЕННЯ РУБОК ДОГЛЯДУ В УМОВАХ ФІЛІЇ КІВЕРЦІВСЬКЕ ЛІСОВЕ ГОСПОДАРСТВО ДП «ЛІСИ УКРАЇНИ»

Надіслав: olena , дата: чт, 06/13/2024 - 23:45
""

Для розробки обґрунтування затвердження ліміту щодо проведення рубок догляду використано діючі законодавчо-нормативні документи: Санітарні правила в лісах України, затверджені Постановою КМУ від 27.07.1995 р. за № 555 в редакції Постанови KM України від 26.10.2016 р. №756, із змінами затвердженими Постановою КМУ від 09.12.2020 р. № 1224; Правила поліпшення якісного складу лісів, затверджені Постановою КМУ від 12.05.2007 р. №724 із змінами затвердженими Постановою КМУ від 09.12.2020 р. №1224; Положення «Про Ківерцівський національний природний парк «Цуманська пуща»», затверджене наказом Міністерства екології та природних ресурсів України № 503 від 12.12.2011 року, а також керувались матеріалами базового лісовпорядкування 2012 року, матеріалами грунтово-лісотипологічного обстеження 1977-1978 pp., матеріалами відводів, переліком заходів із поліпшення санітарного стану лісів по філії «Ківерцівське лісове господарство»ДП «Ліси України».

Предметом оцінювання стану є лісові насадження Ківерцівського національного природного парку «Цуманська пуща» створеного Указом Президента України від 22.02.2010 р. №203/2010. До складу НПП включено квартали лісництв філії «Ківерцівське лісове господарство» ДП «Ліси України». Згідно розділу 4 «Структура та режим території парку» діючого Положення про Ківерцівський національний природний парк «Цуманська пуща» на його території без вилучення від землекористувача (господарська зона) дозволяється, зокрема, проведення рубок догляду та заходів, пов’язаних із збереженням, відтворенням і ефективним використанням природних комплексів та об’єктів, за умови, що вони запроектовані лісовпорядкуванням, не суперечать меті та завданню Ківерцівського національного природного парку «Цуманська пуща», та погоджені з уповноваженими на те органами державної влади. Штучно створені лісові насадження на ділянках, де були проведені суцільні рубки є біологічно нестійкими і потребують постійного лісогосподарського втручання, націленого на підвищення життєздатності таких деревостанів шляхом проведення рубок догляду чи санітарних рубок.

Відсутність та затримка проведення відповідних лісогосподарських заходів у комплексі із впливом дестабілізуючими природними чинниками є потенційною загрозою деградації та розладнання існуючих новостворених деревостанів заказника.

Рубки догляду за лісом, які плануються провести у 2024 році, на ділянках, які вказані у проекті ліміту на загальній площі 213,7 га призначені за станом насаджень, на підставі обстежень та матеріалів лісовпорядкування 2012 року, а також на підставі витягу з протокольного рішення науково-технічної ради Ківерцівського НПП «Цуманська пуща» від 21.05.2023 року. Карта схема території Ківерцівського національного природного парку «Цуманська пуща» із зазначенням ділянок, де буде здійснюватися використання природного ресурсу, а саме рубки догляду додається (додаток).

Рубки догляду призначені в штучних насадженнях відповідно до Правил рубок, пов'язаних з веденням лісового господарства, та інших рубок з метою поліпшення якості і породного складу насаджень, збереження і посилення екологічних (захисних, водоохоронних, санітарно-гігієнічних, оздоровчих, рекреаційних), естетичних та інших властивостей лісу; підвищення стійкості та продуктивності насаджень; створення умов для скорочення термінів  вирощування технічно стиглої деревини.

На ділянках, де планується провести рубки догляду відбрано дерева, які заважають росту та формуванню крон кращих і допоміжних дерев; дерева, що мають широкі низькоопущені, з товстими сучками крони та низькоякісні сильнозбіжисті стовбури; порослеві дерева, що пригнічують життєздатні насіннєві дерева головних порід; окремі кращі екземпляри однорідних за ростом і якістю дерев густих груп; дерева-двійчатки, розвилки, багатоверхівкові, сильно викривлені, з великими пасинками та з іншими вираженими вадами і пошкодженнями, якщо вони заважають росту кращих дерев та вражені внаслідок дії комплексу природно-кліматичних факторів та вражені внаслідок дії комплексу природно-кліматичних факторів. На виділі не зафіксована наявність видів рослин та тварин, занесених до Червоної книги України, рослинних угрупувань, занесених до Зеленої книги України, наявність пралісів, квазіпралісів, природних лісів, видів рослин і тварин та природних оселищ, що знаходяться під охороною Конвенції про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування в Європі. Рубка призначена згідно Правил поліпшення якісного складу лісів.

В матеріалах безперервного лісовпорядкування за 2012 рік відсутня інформація щодо належності насаджень філії «Ківерцівське лісове господарство»ДП «Ліси України» до пралісів, квазіпралісів і природних лісів. Згідно додатку 1 до «Методики визначення належності лісових територій до пралісів, квазіпралісів та природних лісів» затверджена Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 18 травня 2018 року за №161, насадження філії «Ківерцівське лісове господарство» ДП «Ліси України» вказані в даному проекті лімітів не належать до пралісів, квазіпралісів і природних лісів, тому що вони не відповідають критеріям п.1.2, згідно з яким походження насаджень має бути природним, у даному проекті лімітів всі насадження є лісовими культурами, тобто мають штучне походження.

Згідно «Інструкції про застосування порядку встановлення лімітів на використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно- заповідного фонду загальнодержавного значення», затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища №27 від 24.01.2008 р., ст.7, 9, 26, 64 Закону України «Про природно-заповідний фонд України від 16.06.1992 р. № 2456-ХІІ зі змінами, ст. 38-41, 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» від 25.06.1991 р. №1294-XII, ст. 5, 19, 48, 67, 73, 74, 105 «Лісового кодексу України» в редакції Закону №3404-ІУ від 08.02.2006 р., використання природних ресурсів шляхом заготівлі деревини в порядку формування і оздоровлення лісів – не суперечить сучасним вимогам чинного законодавства України, щодо ведення господарства в межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду України та не призводить до негативних наслідків щодо подальшого функціонування природних комплексів на даних ділянках.

                

 

ДП «Вінницька лісова науково-дослідна станція»