Згідно звернення адміністрації Комунального підприємства «Парки та сквери міста Луцька» м. Луцьк Волинської області щодо необхідності наукового обґрунтування встановлення лімітів на використання природних ресурсів на території лісу, що належить підприємству і перебуває в складі Ківерцівського національного природного парку «Цуманська пуща» старшим науковим співробітником ДП «Вінницька лісова науково-дослідна станція» Українського НДІ лісового господарства та агролісомеліорації Держлісагентства та НАН України Юрієм Єлісавенком та провідним інженером-лісопатологом філії «Вінницялісозахист» ДСЛП «Київлісозахист» Олександром Болюхом спільно проведене відповідне обстеження лісових насаджень та розроблене наукове обґрунтування і акт лісопатологічного обстеження.
Обстеження лісових насаджень, виконані по кожній ділянці та проведені з визначенням розташування сухих, всихаючих і аварійних дерев, середнього діаметра, стану дерев (категорія стану за «Санітарними правилами в лісах України»), рівня дефоліації, дехромації, пошкодження комахами-шкідниками, грибними захворюваннями та іншими патогенами, ступеня аварійності дерев.
Предметом оцінювання – стан лісових насаджень у межах території Ківерцівського національного природного парку «Цуманська пуща», створеного Указом Президента України № 203 від 22.02.2010 року. До складу парку включено квартали 1, 2 КП «Парки та сквери м. Луцька» загальною площею 188.1 га. Згідно розділу 4 «Структура та режим території парку» діючого Положення про Ківерцівський національний природний парк «Цуманська пуща» на його території без вилучення від землекористувача (господарська зона) дозволяється, зокрема, проведення рубок догляду та заходів, пов’язаних із збереженням, відтворенням і ефективним використанням природних комплексів та об’єктів, за умови, що вони запроектовані лісовпорядкуванням, не суперечать меті та завданню Ківерцівського національного природного парку «Цуманська пуща» та погоджені з уповноваженими на те органами державної влади.
Ведення лісового господарства на території розташування КП «Парки та сквери м. Луцька» має низку особливостей, пов’язаних із такими чинниками:
- територія відноситься до Волинського Полісся з доволі нестабільними кліматичними та погодними умовами, що мають тенденцію в сторону зростання аридності та погіршують умови для вирощування лісових насаджень;
- посилення негативного впливу кліматичних чинників на лісові насадження внаслідок зміни температурного та водного режиму упродовж останніх 30-35 років у сторону потепління збільшення випаровування та зменшення кількості опадів, і як наслідок, спостерігаються тривалі посухи, що переходять у ґрунтові, збільшення частоти буреломів. Особливо вразливі до коливань погодних показників деревостани, які зростають у сухих типах умов місцезростань на бідних дерново-підзолистих ґрунтах регіону;
- штучно створені лісові насадження, особливо монокультури сосни, екологічно нестійкі та потребують періодичного лісогосподарського втручання, спрямованого на підвищення життєздатності деревостанів шляхом проведення рубок догляду або санітарних рубок;
- відсутність або затримка проведення лісогосподарських заходів у поєднанні з дестабілізуючими природними факторами може стати причиною порушення цілісності лісового середовища і навіть деградації та випадання деревостанів.
Рубки догляду, які плануються провести у 2024 році, на ділянках, що вказані в проекті ліміту, на загальній площі 8,5 га із загальним обсягом використання 15,44.0 м3 і призначені за станом насаджень на підставі матеріалів лісовпорядкування 2016 року.
Вибіркові санітарні рубки, які плануються провести у 2024 році в межах території ПЗФ Ківерцівського національного природного парку «Цуманська пуща» на ділянках КП «Парки та сквери м. Луцька», які вказані у проекті ліміту на загальній площі 36,0 га із загальним обсягом використання 209,79 м3 на підставі акту лісопатологічного обстеження від 22.03.2024 року, на підставі витягу з протокольного рішення науково-технічної ради Ківерцівського НПП «Цуманська Пуща» від 21.05.2024 року та матеріалів базового і безперервного лісовпорядкування.
ДП «Вінницька лісова науково-дослідна станція»