ОБСТЕЖЕННЯ ПАРКУ-ПАМ’ЯТКИ САДОВО-ПАРКОВОГО МИСТЕЦТВА «П’ЯТНИЧАНСЬКИЙ ПАРК» м. ВІННИЦЯ

Надіслав: olena , дата: чт, 05/02/2024 - 10:07
""

Згідно звернення адміністрації Комунального некомерційного підприємства «Вінницький обласний клінічний високоспеціалізований ендокринологічний центр Вінницької обласної Ради» м. Вінниця Вінницької області щодо необхідності наукового обґрунтування встановлення лімітів на використання природних ресурсів на території парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва “П’ятничанський парк”, старшим науковим співробітником  ДП “Вінницька лісова науково-дослідна станція” Українського науково-дослідного інституту лісового господарства та агролісомеліорації Держлісагентства та НАН України  Юрієм Єлісавенком та інженером-лісопатологом І категорії філії "Вінницялісозахист" ДСЛП "Київлісозахист" Іриною Приянчук спільно проведене відповідне обстеження деревних асоціацій парку. Обстеження парку, виконані по кожній ділянці та проведені з визначенням розташування сухих, всихаючих і аварійних дерев, середнього діаметра, стану дерев (категорія стану за Санітарними правилами в лісах України), рівня дефоліації, дехромації, пошкодження комахами-шкідниками, грибними захворюваннями та іншими патогенами, ступеня аварійності дерев.

Парк-пам’ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення  “П’ятничанський парк” має загальну площу 32 га розташований на території м. Вінниця Вінницької області. Набув охоронного статусу згідно з постановою Ради Держкомприроди УРСР від 22.06.1972 р. №335. На даний час природоохоронний об'єкт перебуває у користуванні Комунального некомерційного підприємства «Вінницький обласний клінічний високоспеціалізований ендокринологічний центр Вінницької обласної Ради». П’ятничанський парк належить до парків ландшафтного типу. На його території побудований палац графом Грохольським. На території парку зростало близько 80 видів та форм чагарників і дерев серед яких ялина європейська, модрина європейська, акація біла, бук європейський сосна веймутова та інші породи, а на даний момент кількість видів і форм суттєво зменшилася. Парк було створено на місці корінного типу лісу подільських свіжих грабових дібров.

Аналіз звітних матеріалів та натурне обстеження вказують, що у окремих композиційних форм деревно-чагарникової рослинності знизилися естетична цінність і привабливість. Даний процес відбувається через те, що на даний час вони перебувають на різній стадії всихання та дигресії.  Загальним обстеженням деревних насаджень парку виявлено певну кількість дерев, які перебувають на стадії відмирання, а також виявлені дерева, які уже відмерли і їх необхідно замінити у складі паркових насаджень, оскільки вони є аварійно-небезпечними і складають загрозу для відвідувачів парку. Передчасним відмиранням характеризуються здебільшого хвойні, швидкорослі, світлолюбиві  деревні породи.

У результаті обстеження нами виявлено, що погіршення стану дерев парку на даний момент зумовлене комплексом природних та антропогенних факторів, серед яких можна виокремити дві групи причин: первинні лежать в основі деградації насаджень; вторинні підсилюють деградацію насаджень.

До первинних причин ослаблення належать: абіотичні, біотичні та антропогенні чинники. Серед первинних причин деградації та всихання насаджень велике значення має глобальне потепління клімату, що призводить до зміни лісівничо-екологічних умов і, відповідно, до змін у складі та розвитку рослинного покриву. Пов'язані з потеплінням зміни температурного режиму, вологості атмосфери, гідрологічного режиму, різкі контрастні зміни вологості поверхневих шарів ґрунту особливо небезпечні для ялини європейської та ясена звичайного з їх поверхневою кореневою системою, доволі вибагливих до вологості ґрунту.

До вторинних чинників, які активізують процеси всихання в уже ослаблених насадженнях, можна віднести інтенсивний розвиток фітохвороб і поширення комах-фітофагів, а також запізніле або недостатнє проведення господарських заходів. Також вплив чинників, які мають локальне значення, вітровали, сніголами та інші стихійні явища.

Відмирання більшості дерев парку відбулося у результаті: біологічної взаємодії дерев у змішаних насадженнях (відмирання відстаючих у рості дерев 4-5 класів Крафта); відмирання дерев першого ярусу м’яколистяних, твердолистяних порослевих і хвойних порід внаслідок досягнення біологічного віку та старіння, передчасного обламування; інтенсивного пошкодження хворобами і патогенами (гриби, стовбурові гнилі, омела біла).

         За результатами проведених досліджень розроблене наукове обґрунтування та підготовлено акт лісопатологічного обстеження. Проведення заміни дерев, висаджування нових видів, форм та сортів декоративних деревно-чагарникових видів дасть змогу у значній мірі покращити стан парку та значно підвищити естетичне, рекреаційне та науково-пізнавальне значення обєкту.

             

             

 

ДП «Вінницька лісова науково-дослідна станція»