ОБСТЕЖЕННЯ ОБ’ЄКТІВ ПРИРОДНО-ЗАПОВІДНОГО ФОНДУ ФІЛІЇ «КІВЕРЦІВСЬКЕ ЛІСОВЕ ГОСПОДАРСТВО»

Надіслав: olena , дата: чт, 04/18/2024 - 11:04
""

Згідно звернення філії “Ківерцівське лісове господарство” Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» щодо необхідності наукового обґрунтування встановлення лімітів на використання природних ресурсів в межах лісового господарства на території Луцького району Волинської області та щодо необхідності проведення заходів із оздоровлення, підвищення біологічної стійкості лісових насаджень, науковцями ДП «Вінницька лісова науково-дослідна станція» Українського ордена «Знак пошани» науково-дослідного інституту лісового господарства та агролісомеліорації ім. Г.М. Висоцького Державного агентства лісових ресурсів та Національної академії наук України проведене обстеження лісових насаджень філії “Ківерцівське лісове господарство” ДП “Ліси України ”.

Наукове обґрунтування виконано на основі наданих документів філії “Ківерцівське лісове господарство” ДП “Ліси України” та проведених польових досліджень. Огляд та обстеження сухих, всихаючих і пошкоджених дерев виконано по кожному кварталу. Наукове дослідження проведено із визначенням стану дерев (категорія стану за Санітарними правилами в лісах України), рівня дефоліації, дехромації, пошкодження комахами-шкідниками, грибними захворюваннями та іншими патогенами.

В лісових насадженнях філії “Ківерцівське лісове господарство” ДП “Ліси України” обстежено загальнозоологічний заказник місцевого значення «Зубр» на 15 лісових ділянках лісових культур сосни звичайної і берези повислої із домішкою ялини європейської та граба звичайного Муравищенського лісництва на загальній площі 114,2 га.

Обстежені насадження із переважанням у складі сосни звичайної, а також ялини європейської є штучно створеними лісовими культурами. Насадження берези повислої є також лісовими культурами та мають низьку продуктивність і біологічну стійкість в результаті впливу комплексу негативних природних чинників та несвоєчасно проведених рубок догляду. Дані насадження потребують проведення в них господарських заходів для їх подальшого успішного росту і розвитку.

На основі аналізу таксаційних матеріалів Муравищенського лісництва філії “Ківерцівське лісове господарство” ДП “Ліси України ” виконаних ВО «Укрдержліспроект» та натурних обстежень встановлено, що переважна більшість обстежених лісових ділянок заказника представлена штучно створеними лісовими культурами та інтродукованими деревними породами, вік яких становить від 55 до 85 років.

Здійснення вибіркових санітарних рубок передбачається в максимально стислі строки із застосуванням найефективніших методів і технологій з метою запобігання негативному впливу біотичних та абіотичних чинників. У межах насаджень запропоновано залишати дуплисті дерева та дерева з плодовими тілами дереворуйнівних грибів з метою збереження біорізноманіття та забезпечення умов існування видів.

Обстежені всохлі і всихаючі, а також сильно пошкоджені дерева доцільно видалити зі складу насаджень, оскільки вони можуть стати осередками поширення стовбурових шкідників, а також є джерелом підвищення рівня пожежної небезпеки.

Використання природних ресурсів шляхом проведення заходів з поліпшення санітарного стану лісів (вибіркові санітарні рубки) не суперечать сучасним вимогам чинного законодавства України щодо ведення лісового господарства в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду України та не призводить до негативних наслідків щодо подальшого функціонування природних комплексів на даних ділянках.

                  

 

ДП «Вінницька лісова науково-дослідна станція»