ОБСТЕЖЕННЯ ЛІСОВИХ НАСАДЖЕНЬ БОТАНІЧНОГО ЗАКАЗНИКА ЗАГАЛЬНОДЕРЖАВНОГО ЗНАЧЕННЯ «ДЯКІВЦІ»

Надіслав: olena , дата: чт, 03/07/2024 - 09:41

Науковці ДП «Вінницька лісова науково-дослідна станція» провели обстеження лісових насаджень ботанічного заказника загальнодержавного значення «Дяківці». Дяківці – ботанічний заказник загальнодержавного значення в Україні. Розташований у Вінницької області, біля села Дяківці в кварталах 14-17 Літинського лісництва філії «Вінницьке лісове господарство» ДП «Ліси України». Площа заказника становить 223 га. Обєкт створений у 1984-му році.

Охороняються грабова діброва з домішкою ясена, берези бородавчастої. У трав'яному покриві зростають рідкісні види: цибуля ведмежа, гніздівка звичайна, коручка темно-червона, які занесені до «Червоної книги України». Трапляються специфічні види: герань темна, зубниця залозиста, кадило сарматське, рівноплідник рутвицевий.

Територія заказника розташована на плоскому пониженні на широкому плакорі. Переважаючі типи ґрунтів – сірі та темно-сірі лісові. У заказнику переважають угруповання грабово-дубових лісів яглицевих, а на підвищеннях – грабово-дубовиих лісів зірочникових, подекуди трапляються фрагменти дубових лісів ліщиново-осокових. У флористичному складі домінують мезофітні неморальні види: яглиця звичайна, зірочник лісовий, маренка запашна, медунка темна, горделімус європейський, проліска багаторічна, копитняк європейський, купина багатокольорова, мерингія трижилкова, зеленчук жовтий тощо.

Найбільшою цінністю є грабово-дубові ліси ведмежоцибулеві, які є рідкісними і занесеними до «Зеленої книги України». Домінантом травостою є цибуля ведмежа, занесена до «Червоної книги України», яка має покриття 90-100%. В даних угрупованнях зустрічаються типові неморальні види: зеленчук жовтий, розхідник звичайний, копитняк європейський, медунка темна, зуб'янка цибулева, яглиця звичайна.

У флорі заказника зустрічаються види, занесені до «Червоної книги України»: лілія лісова, любка зеленоквіткова, коручка чемерникоподібна, підсніжник білосніжний, гніздівка звичайна.

В обстежених насадженнях заказника виявлено масове всихання дерев дуба, ясена, клена, сосни, ялини, трапляються дерева зі зламаними верхівками та стовбурами, суховершинні, сухостійні та з морозобоїнами, інтенсивним вигниванням біля кореневої шийки. У наявності вітровальні дерева, як свіжого вітровалу так і минулих років. При огляді вітровальних дерев виявлено вигнивання коренів та нижньої частини стовбурів. Також наявні дерева з великим нахилом стовбура – більш ніж 300 від вертикалі, які становлять непрогнозовану в часі загрозу для життя працівників та відвідувачів заказника. Всихаючі та сухі дерева IV-VІ категорій стану заселені ентомошкідками – стовбуровими комахами з родини короїдів (Ipidas Latreille). Осередки кореневих та стовбурових гнилей в першу чергу заселяються представниками цієї родини. Дерева V категорії (свіжий сухостій) та VI (старий сухостій) також уражені ксилофагами – златками (Buprestodae Latraille), вусачами (Cerambycidae Latraille), заболонниками (Scolytus Geoffroy). Стовбурові шкідники під час живлення заселяють також здорові дерева, помітно ослабляють їх та заражають збудниками хвороб. Ослаблені, внаслідок впливу кліматичних умов і погіршення гідрологічного режиму та пошкодженні комплексом патогенів та шкідників дерева поступово всихають. Біологічна шкодочинність хвороб та шкідників полягає у порушенні фізіологічних функцій, зниженні приросту, загальному ослабленні і відмиранні дерев, що призводить до вітровалів, буреломів та, як наслідок, захаращеності, масового розмноження шкідників, передчасного розладнання деревостанів, підвищення пожежної небезпеки. При обстеженні виявлено, що ослаблення та всихання насаджень також викликані ураженням стовбуровими та особливо окоренковими гнилями деструктивного типу збудниками яких є дібровний трутовик (Pseudoinonotus dryadeus), несправжній дубовий трутовик (Phellinus robustus), трутовик справжній (Fomes fomentarius), печіночниця звичайна (Fistulina hepatica). На обстежених ділянках виявлені дерева із обламаними скелетними гілками крони, морозобійними тріщинами. Найбільша кількість уражених кореневими та стовбуровими гнилями дерев зафіксовано у стиглих насадженнях. Через ураження кореневих систем дерева різко знижають приріст, дерева всихають і ламаються, і, навіть задовільні на вигляд, вивалюються від незначних поривів вітру.

                     

За результатами проведених комплексних досліджень встановлено, що насадження є ослабленими та потребують проведення заходів щодо оздоровлення та покращення їх стану.  Вибіркові санітарні рубки заплановано провести у 2024 р. у межах ботанічного заказника загальнодержавного значення «Дяківці», на площі 30,3 га. Заходи будуть проведені на підставі акту поточного лісопатологічного обстеження лісових насаджень спеціалістами регіонального лісозахисного підприємства.

Проведення вибіркових санітарних рубок передбачається у стислі терміни із застосуванням найефективніших методів і технологій із максимальним збереженням трав’яного покриву та запобігання негативному впливу на компоненти навколишнього природного середовища.

 

ДП «Вінницька лісова науково-дослідна станція»