АНАЛІЗ РЕПРОДУКТИВНИХ ПРОЦЕСІВ НА КЛОНОВИХ ПЛАНТАЦІЯХ СОСНИ ЗВИЧАЙНОЇ ФІНСЬКОГО ПОХОДЖЕННЯ

Надіслав: olena , дата: вт, 01/16/2024 - 11:39
""

         

        Науковці ДП «Вінницька лісова науково-дослідна станція» проводять регулярні спостереження за станом та репродуктивними процесами на клоновій лісонасіннєвій плантації, яка була створена на Вінниччині фінськими науковцями. Клонова плантація сосни звичайної фінського походження була закладена весною 1992 року у ДП «Хмільницьке лісове господарство» (нині Філія «Вінницьке лісове господарство» ДП «Ліси України»), Літинське лісництво. Для створення використано щеплений матеріал із закритою кореневою системою. У якості прищепи були живці, заготовлені із плюсових дерев у південній частині Фінляндії. На даний час загальна площа плантації становить 2,58 га. Кількість клонів фінського походження – 30 шт. Для порівняння на ділянці було також висаджено сіянці сосни звичайної місцевого походження.

     Вивчення особливостей росту та розвитку щеп науковцями станції були розпочаті уже у наступний рік після її створення. Проведений аналіз збереженості клонів на плантації сосни звичайної впродовж 1993–1999 рр. вказав на їх незначний відпад. Із 400 представлених дерев було відмічено всихання лише 5 шт.

Станом на 2012 рік частина плантації була загущена за рахунок росту супутніх порід та чагарників. Впродовж наступних років (2013–2018 рр.) було проведено видалення супутніх порід у міжряддях. Такі заходи були здійснені на ділянці двічі. Із 2012-го року на плантації було розпочато регулярні спостереження за станом та репродуктивними процесами, зокрема інтенсивністю утворення мікростробілів, макростробілів та шишок 1-го і 2-го років.

За проведеними дослідженнями  2023-му році встановлено, що середній бал утворення мікростробілів становив 3,1 балів. Інтенсивність утвореня мікростробілів місцевої популяції становили 3,3. Загальний середній бал утворення чоловічих репродуктивних органів у 2023-му році становив 3,1 бали.

Середній бал утворення макростробілів на плантації сосни звичайної фінського походження становив 3,3 бали. Найвищою здатністю за утворенням жіночих репродуктивних органів (3,9-4,2 бали) відрізнялися окремі клони фінського походження. Місцеві клони характеризувалися дещо нижчим рівнем утворення репродуктивних органів (2,4-2,9 бали).

Інтенсивність утворення сформованих 2-х річних шишок у 2023-му році становив 2,0. Найвищою насіннєвою здатністю характеризувалися клони окремі клони фінського походження (середній бал – 2,5-2,6). Інтенсивність утворення 2-річних шишок місцевої популяції становило 2,3 бали.

   За результатами тривалих досліджень на плантації встановлено, що фінські клони характеризуються добрим станом та достатньо високою продуктивністю. Плантація дає можливість отримати високоякісне та життєздатне насіння, яке за даними фінських науковців може використовуватися для створення експериментальних випробних культур.  Життєздатність насіння, отриманого із плантації досліджувалася впродовж останніх років у Інституті природних ресурсів Фінляндії (Natural Resources Institute Finland). Дослідженнями встановлено, що сіянці сосни звичайної, вирощені із насіння отриманого із української плантації характеризується досить високим ступенем морозостійкості та може використовуватися для створення лісів у Фінляндії.

Фото: плантація сосни звичайної фінського походження у Літинському лісництві

 

 

 

ДП «Вінницька лісова науково-дослідна станція»