Дослідження родинної плантації дуба звичайного у Жуківському лісництві Філії «Славутське лісове господарство» ДП «Ліси України»

Надіслав: olena , дата: ср, 07/26/2023 - 21:13
""

Науковими співробітниками проведено обстеження родинної плантації дуба, закладеної у 2013-му році в умовах Жуківського лісництва Філії «Славутське лісове господарство» ДП «Ліси України».

Процес відбору генетичного матеріалу для створення родинних плантацій включає виконання послідовних стадій щодо: оцінювання потомства за успадкуванням ознак продуктивності та репродуктивної здатності на основі аналізу енергії росту потомства у випробних культурах та створених у минулому клонових родинних лісонасіннєвих плантаціях; заготівлі репродуктивного матеріалу із кращих клонів, зосереджених на архівно-маточних плантаціях та клонових лісонасіннєвих плантаціях; безпосереднього закладання лісонасіннєвих плантацій на певних категоріях лісокультурних плош. На першому етапі проводиться оцінювання спадкових властивостей потомства відібраних плюсових дерев у випробних культурах. Дослідження репродуктивних процесів здійснюється на клонових лісонасіннєвих плантаціях. На другому етапі проводиться відбір найбільш перспективних плюсових дерев за енергією росту та репродуктивними процесами. Для створення родинних плантацій викорисовують також насіннєвий матеріал, заготовлений на архівно-маточних плантаціях.

Технологічні процеси створення лісонасіннєвих плантацій включають: підбір ділянок для створення плантацій; проведення попереднього обробітку ґрунту відповідно до категорії лісокультурної площі; розбивку ділянок та нумерація кілків відповідно до розробленої схеми створення плантацій; безпосереднє висівання насіння, садіння щеплених саджанців, або безпосереднє щеплення. У подальшому проводиться облік схожості та приживлюваності, стану, росту та розвитку насіннєвого та вегетатвиного потомства. За необхідності, впродовж наступних років здійснюється доповнення, шляхом підсіву або висаджування рослин згідно схеми.

Для створення родинних плантацій використовують насіння, заготовлене на архівно-маточних, клонових плантаціях, або безпоередньо із плюсових дерев.

Родинну плантацію у Жуківському лісництві (кв. 19, площа – 5,0 га) створено із насіння, заготовленого на архівно-маточній плантації дуба звичайного, яка розташована у Філії «Вінницьке лісове господарство» ДП «Ліси України». Ділянка розташована біля кордону та примикає до сільськогосподарських угідь Хоровецької сільської ради. Ділянка, відведена під створення родинної плантації є прямокутною без значних ухилів. Ґрунтовий покрив за механічним складом – суглинистий і переходом до супіщаного що характерне для зони Полісся. Поряд із цим дана ділянка найбільш підходить за лісорослинними умовами щодо створення родинної плантації дуба у межах підприємства.

Для родинної плантації розроблена розсіяно-збалансована схема із розташуванням садивних місць 8*8 м та представництвом 20 родин (додаток Б). У кожне посадкове місце висівали 2 жолудя для підвищення рівня приживлюваності сіянців. Жолудь зберігався в умовах господарства, проте умови його збереження були незадовільними (жолудь зберігався у паперових пакетах у підвальному приміщенні) що значно знизило його схожість після висівання. Аналіз схожості посівного матеріалу становив 40,5%. Низька схожість пов’язана також із несприятливими погодно-кліматичними умовами що склалися у весняний період. Відсутність опадів та значне висушування поверхні грунту що зумовлене також його механічним складом не сприяли  успішному росту та розвитку сіянців.  Схожість окремих родин була надзвичайно низькою (О-9, Х-27, О-10) і становила 17-25%. Поряд із цим окремі клони (В-74, В-43, В-44, В-72) відрізнялися значно кращим відсотком проростання, який становив 50-56%. У наступні роки плантація доповнювалася сіянцями, вирощеними із насіння плюсових дерев.

Станом на липень 2023-го року плантація перебуває у доброму стані. Дерева характеризуються добре розвиненими кронами. Відмічене незначне плодоношення. Тобто дерева вступили у репродуктивну фазу. Загалом плантація відповідає усім критеріям та може бути атестована та занесена до державного реєстру об’єктів ПЛНБ.